2019-YKS Yerleştirme Sonuçlarına Göre Üniversitemize Yerleştirilen Adayların Dikkatine

Sevgili öğrencimiz

Her yıl katlanarak artan binlerce öğrenci arasından seçilerek üniversitemize yerleştirilmiş bulunmaktasınız. Sizleri içtenlikle kutlar göstermiş olduğunuz başarının devamını dileriz. Kayıt işleminizin sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için lütfen aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz.

 

E-KAYIT

2019-YKS ile Üniversitemize yerleşen öğrencilerin kayıt işlemleri tüm programlar için üniversiteye gelmeden E-Devlet şifresiyle internet üzerinden elektronik ortamda 16-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. E-Kayıt yaptıran adaylardan herhangi bir belge istenmeyecektir. E-kayıt sistemiyle internet üzerinden kayıt yapamayan adaylar Liseden mezun olduğu halde Milli Eğitim Bakanlığı sisteminde mezun bilgileri görünmeyen ve Üniversitemize yerleşen öğrenciler lise diploması, diploması hazır olmayanların ise yeni tarihli mezuniyet belgesi ile 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda yerleştikleri programa ait kayıt merkezine gelerek mesai saatleri içinde (08:30-17:30 arası) kayıtlarını yaptıracaklardır.

E-KAYIT İŞLEMİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

2019-YKS ile Üniversitemize yerleşen tüm öğrenciler bulundukları yerdeki PTT şubelerine nüfus cüzdanı ile şahsen müracaat ederek “E-Devlet” şifresi almaları gerekmektedir. E-Devlet şifresi alan öğrenciler E-Kayıt işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/ internet adresine girdikten sonra  “E-Hizmetler” bölümüne tıklayarak açılan sayfada yer alan “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığı altındaki “Üniversite E-Kayıt” sekmesinden 16-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında “E-Devlet” şifresiyle kayıt yaptırabilirler.

LİSEDEN MEZUN OLAMAYAN ÖĞRENCİLERİN KAYITLARI

2019 YKS sonucunda Üniversitemize yerleşen ancak ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında Üniversitemize gelerek geçici kayıtlarının yaptırmaları gerekmektedir. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini 31 Aralık 2019 tarihine kadar Üniversitemize ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacak olup bu tarihe kadar mezun olduklarını belgeleyemeyenlerin geçici kayıtları silinecektir. Bu durumda olup 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır. 2019 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu 4. maddesi Yükseköğretim Programlarına Kayıt İşlemleri hakkındaki açıklamalara göre belirlenmiştir.

YENİ KAYIT ÖĞRENCİLERİN DERS KAYIT İŞLEMLERİ

E-Devlet üzerinden kayıt yapanlar ve E-Kayıt yapamayarak şahsen Üniversitemize gelerek yeni kayıt olan tüm öğrencilerin 2019-2020 eğitim öğretim yılı güz yarıyılında alacakları derslere ait ders kayıt ilgili birimin akademik takviminde belirtilen kayıt yenileme tarih aralığında yapılacaktır. Tüm öğrenciler belirtilen tarih aralığında ilgili döneme ait “ders kayıt” işlemini yapmaları gerekmektedir. Tüm öğrenciler öğrenim süresince zorunlu-seçmeli derslere ait ders kayıt işlemlerini her yarıyıl başlangıcında akademik takvimde belirtilen süreler içerisinde kendileri yapmak zorundadırlar.

YENİ KAYIT ÖĞRENCİLERİN DERS MUAFİYET (İNTİBAK) İŞLEMLERİ

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Önlisans Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği 25. maddesi gereğince ÖSYM (YKS, DGS) ile yerleşen ve Üniversitede birinci sınıfa kesin kaydını yaptıran öğrenciler, öğrenime başlayacakları eğitim-öğretim yılının ilk iki haftası içinde başvurmaları halinde, önceden diğer yükseköğretim kurumlarında başardıkları derslerden ilgili yönetim kurulu kararı ile muaf kabul edilebilirler. Bu takdirde muafiyet işlemi yapılan öğrenci ilgili yönetim kurulu tarafından muaf olduğu derslerin kredisi dikkate alınarak bir üst sınıfa intibak ettirilebilir. İntibak ettirilen süre azami öğrenim süresinden düşülür. Yarıyıl sistemi ile öğrenim yapılan Açık ve Uzaktan Öğretim yükseköğrenim programlarında okumuş olan öğrenciler başarılı oldukları derslerden muaf olabilirler.

ÖĞRENİM ÜCRETİ VE KATKI PAYI (HARÇ) ÖDEME HAKKINDA AÇIKLAMA

Normal öğretim öğrencileri katkı payı ödemeden ders kayıtlarını yapabileceklerdir. Ancak Üniversitemize kayıt olmadan önce birinci öğretim veya açık öğretim kapsamında bir programa kayıtlı olan öğrenciler ikinci üniversite olarak Üniversitemizde birinci öğretim programına kayıt yaptırmaları halinde kayıt oldukları programa ait öğrenci katkı payını kendileri ödemek zorundadır.

İkinci öğretim (Gece) öğrencileri öğrenim ücretini ilgili birimin akademik takviminde belirtilen kayıt yenileme tarih aralığında bulundukları il/ilçeden VAKIFLAR BANKASI’ndan İnternet bankacılığı, Şubelerinden veya ATM’lerinden “Öğrenci numarası ile” ödeyeceklerdir (Ödemeler sadece Öğrenci No ile yapılmalıdır). Öğrenim ücretini ödemeyen öğrencilerin 2019-2020 eğitim öğretim yılı güz yarıyılı ders kayıtları iptal edileceği için ders ve sınavlara katılamayacak ve öğrencilik haklarından yararlanamayacaklardır.

 

E-Kayıt yapamayan öğrencilerin kayıtları yerleştikleri Fakülte / Meslek Yüksekokul karşısında belirtilen kayıt adreslerinde 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.

 

FAKÜLTE / MESLEK YÜKSEKOKULU TELEFON NO DAHİLİ KAYIT YERİ 
TIP FAKÜLTESİ 0272 246 33 01 5224 / 5225 Tıp Fakültesi Zafer Sağlık Külliyesi B Blok Dörtyol Mah. 2078 Sokak, No: 3 Afyonkarahisar (19/08/2019-23/08/2019)
DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ 0272 218 10 00 5305
ECZACILIK FAKÜLTESİ 444 03 04 42017
SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ 0272 246 28 34 5907 Sağlık Bilimleri Fakültesi Zafer Sağlık Külliyesi Dörtyol Mah. 2078 Sokak, No: 3 Afyonkarahisar (19/08/2019-23/08/2019)
ŞUHUT SAĞLIK HİZMETLERİ M.Y.O. 0272 218 31 79 Tıp Fakültesi Zafer Sağlık Külliyesi B Blok Dörtyol Mah. 2078 Sokak, No: 3 Afyonkarahisar (19/08/2019-23/08/2019)
BOLVADİN SAĞLIK HİZMETLERİ M.Y.O. 0272 218 34 64
ATATÜRK SAĞLIK HİZMETLERİ M.Y.O. 0272 213 76 68 5400 / 5440 / 5460 Atatürk Sağlık Hiz.M.Y.O. Zafer Sağlık Külliyesi Dörtyol Mah. 2078 Sokak, No: 3 Afyonkarahisar (19/08/2019-23/08/2019)

 

Öğrenci No Sorgulamak için TIKLAYINIZ…

Akademik Takvim için TIKLAYINIZ…

2019 – 2020 Eğitim-Öğretim Yılı Katkı Payı ve Öğretim Ücretlerine Ait Açıklamalar

NOT : YKS ile Üniversitemize yerleşen ve askerlik sorunu olan (Yaş haddi, kaçak durumu vb.) erkek öğrencilerin kayıtları yapılacak ancak Askerlikle ilgili sorunu ortadan kalktığını belgeleyene kadar öğrenime devam ettirilmeyecek olup izinli sayılacaklardır.

KAYIT İŞLEMLERİNİ KAYIT MERKEZİNDE YAPTIRACAK ÖĞRENCİLERİMİZ GELİRKEN AŞAĞIDAKİ BELGELERİ GETİRMEK ZORUNDADIRLAR

  • Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi ve fotokopisi
  • Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
  • 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

NOT 1: Öğrenciler aynı anda 2 önlisans yada aynı anda 2 lisans programında kayıtlı olamazlar. (Kontenjan sınırlaması olmayan Açık ve Uzaktan öğretim programları hariç) Üniversitemizde bir Önlisans programını kazanmışsanız ve halen bir Önlisans programında kayıtlı iseniz kayıt yaptıramazsınız. Üniversitemizde bir Lisans programını kazanmışsanız ve halen bir Lisans programında kayıtlı iseniz kayıt yaptıramazsınız. Mutlaka kayıtlı olduğunuz programdan ilişiğinizi kesmiş olmanız gerekmektedir.

NOT 2: Dikey Geçiş Sınavı sonucu kayıt yaptıracak adaylar ders muafiyetinin ve sınıf intibakının yapılabilmesi için, transkriptini ve ders içeriklerini dilekçe ekinde bölümlerine teslim edeceklerdir.

NOT 3: ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

NOT 4: Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.

SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİNE YERLEŞEN ADAYLARIN DİKKATİNE

Hemşirelik, Beslenme ve Diyetetik ve Fizyoterapi ve Rehabilitasyon programlarını kaydolan öğrencilerimizin, 2019-2020 eğitim öğretim yılı başladığında birim öğrenci işlerine teslim edilmek üzere tam teşekküllü bir hastaneden Heyet Raporu almaları gerekmektedir.